با توجه به اینکه درایو یا همان اینورتر، یکی از بهترین روش‌های راه‌اندازی الکتروموتور با اینورتر هاست باید به انتخاب نوع و میزان قدرت و توان درایو مناسب دقت کافی نمود.

به‌عنوان‌مثال برای موتورهای وینچ جرثقیل‌های سقفی نوع خاصی از درایو برای الکتروموتور انتخاب می‌شود و همین‌طور برای حرکت‌های طولی و عرضی جرثقیل نوع دیگری از درایوها مدنظر است.

شرکت‌ها و کمپانی‌های سازنده  درایو برای الکتروموتور بسیارند که نمونه‌هایی از آن‌ها عبارت‌اند از: اینورتر LS – دلتا – تکو -  پنتاکس – تتا – زیمنس – اشنایدر – اینوت – اینونس - سانترنو و غیره.

راه‌اندازی درست درایو برای الکتروموتور

درایو برای الکتروموتور انواع و اقسام مختلف دارند و در صنایع و کاربردهای مختلف دارای نام‌های متفاوتی هستند. از نام‌های معروف و شناخته‌شده درایو برای الکتروموتور, نام‌هایی مثل اینورتر و کنترل دور هستند.

استفاده از درایو برای الکتروموتور مزایای بی‌شماری دارند که شاخص‌ترین آن‌ها کنترل و برنامه‌ریزی دور و سرعت موتور به انتخاب دلخواه و صرفه‌جویی در مصرف انرژی  و نیز طول عمر تجهیزات هستند.

همین دلایل باعث گسترش استفاده از درایو برای الکتروموتور در صنایع مختلف شده‌اند. از عوامل مهم در جهت نیل به اهداف استفاده از مزایای درایو برای الکتروموتور روش درست راه‌اندازی بر اساس تنظیمات مناسب آن است.

به‌عنوان‌مثال چنانچه تنظیمات پارامترهای درایو کنترل دور الکتروموتور به‌درستی صورت گیرد , دیگر هیچ نیازی به وسایل حفاظتی در مدار درایو برای الکتروموتور نیست.

درایو برای الکتروموتور

چند نکته مهم در مورد اینورتر ها یا درایو برای الکتروموتور

موقعیت فیزیکی و محل نصب درایو برای الکتروموتور باید به ترتیبی باشد که سیستم خنک کاری و تهویه آن به‌راحتی و بدون هیچ مشکلی انجام شود چرا که مطابق اصل اول استاندارد (Cooling Natural Convection) خنک کاری از طریق همرفت طبیعی هوا باید برقرار باشد.

بر طبق همین اصل باید در نظر داشته باشیم که در اینورترها یا درایوهای مختلف,  پوزیشن فن‌ها باهم متفاوت است و در زمان نصب درایو برای الکتروموتور داخل تابلو برق باید به این موضوع توجه نمود.

به‌عنوان‌مثال در اینورترهای برند Inovance  تهویه هوای مستقر در درون درایو از قسمت بالای آن انجام  می‌شود درحالیکه در نوع دیگری مثل برند Gefran این تهویه از قسمت پایین درایو انجام می‌شود.

نکته مهم دیگر زمانی است که تعداد درایو برای الکتروموتور بیشتر از یکی باشد و در این حالت باید توجه نمود تا درایوی که تهویه آن از قسمت بالاست در زیر درایوی که تهویه آن از سمت پایین است قرار نگیرد و فاصله لازم بین آن‌ها نیز رعایت گردد. 

چنانچه این موضوع رعایت نشود, حرارت و گرمای موجود در درایو زیرین کاملاً به درایو بالایی منتقل‌شده و باعث آسیب دیدن اینورتر می‌گردد.

از دیگر نکاتی که باید در زمان استفاده از درایو برای الکتروموتور, مدنظر قرارداد این است که پس از گذشت مدتی از زمان استفاده قطعاً باید درایوها سرویس شوند. منظور از سرویس درایو برای الکتروموتور, برقراری و ایجاد شرایطی است که درایو بتواند در حالت نرمال و عادی به کار خود ادامه دهد.

اینورتر سه فاز پنتاکس

ساده‌ترین کاری که می‌توان انجام داد باز نمودن پنل های تهویه و دست کم باد گرفتن سیستم خنک کاری و هیت سینک درایو است.

ازآنجایی‌که انجام سرویس‌های دوره‌ای و نگهداری درایو برای الکتروموتور اهمیت بالایی دارد, لذا شرکت‌های سازنده درایو برای الکتروموتور جهت راحتی کار در انجام این سرویس‌ها, روش بازنمودن فن‌های تهویه را بسیار راحت و آسان قرار داده‌اند.

تنها کافیست که خارهای تعبیه‌شده در کنار درایو فشرده گردد تا فن‌ها آزاد شوند. ازجمله آسیب‌هایی که در صورت انجام ندادن سرویس درایو رخ خواهد داد, بسته به شرایط محیطی و گذشت زمان ,فن‌های تهویه متوقف‌شده و خنک کاری انجام نمی‌گردد که به دنبال آن مدارهای داخلی درایو قطعاً آسیب خواهند دید.